O víne

Aké víno ochutnať v máji? Inšpirujte sa Medzinárodným dňom odrody Sauvignon Blanc

Aké víno ochutnať v máji? Inšpirujte sa Medzinárodným dňom odrody Sauvignon Blanc | regioWine

Máte svoje obľúbené víno? Alebo stále premýšľate nad tým, aké víno vyskúšať, aby ste svojho favorita našli?

Máme pre vás tip. V máji je ten správny čas vyskúšať vína odrody Sauvignon Blanc.

V nasledujúcom článku sa dozviete prečo. Vedeli ste, že vždy prvý piatok v mesiaci máj má táto odroda viniča hroznorodého dokonca svoj medzinárodný deň? Nuž, na zdravie!

Charakteristika alebo spoznajte Sauvignon Blanc od prvého po posledný dúšok

Každé víno má svoje zákutia, ktoré ho robia čímsi výnimočným. Sauvignony majú svoj špecifický podpis, ktorý sa vyznačuje sviežosťou. Ak náhodou nejaký z nich vo svojej súkromnej vinotéke máte, neodporúčame ho odkladať príliš dlho, aby ste sa neukrátili o jeho ochutnávku.

Samozrejme, aj v tomto prípade existujú výnimky, kedy aj vyzretý Sauvignon Blanc dokáže s vašimi degustačnými pohárikmi rozohrať zaujímavú hru. Ak žiaden nemáte, celkom isto si ho zadovážte napríklad v špecializovanom e-shope.

Ako vyzerá, chutí a vonia obľúbený Sauvignon Blanc

Vína, ktoré nesú tento názov, najčastejšie nájdeme ako suché. Nájdu sa však aj sladké výnimky, v ktorých prevažujú marhuľové a ananásové tóny, ktoré dokonale zjemnia sviežu kyselkavosť. Ak si však nalievame Sauvignon Blanc, jedná sa prevažne o vína svetlej zelenožltej farby s intenzívnou aromatickou chuťou a vôňou.

Stredne plné, s už spomenutou výrazou kyselinkou, prekvapia trávnatými a žihľavovými tónmi, jemne doplnenými ovocným akcentom po broskyni, čiernej ríbezli, egrešoch, kiwi či limetke.

Odkiaľ sa Sauvignon v našom pohári objavil

Asi nebude prekvapením, že víno s tak vznešeným názvom pochádza z francúzskej oblasti Bordeaux a Loire, ktoré sú kolískou azda tých najznámejších odrôd viniča. Podľa najnovších DNA testov, ktoré uskutočnili v neďalekom Rakúsku, môže za vznikom tejto odrody dokonca stáť náhodné kríženie odrôd Chenin blanc a Tramín.

Zaujímavosťou je, že ďalším spontánnym krížením s odrodou Cabernet Franc, vznikla najrožšírenejšia modrá odroda – Cabernet Sauvignon. 

Divoký Sauvignon teda obhajil svoj pôvod nielen vďaka náhodnému vzniku, ale i názvu, ktorý je od neho odvodený – „sauvage“ znamená v preklade „divoké“. Pestovať túto odrodu však nie je až tak nenáročné.

Darí sa jej na miestach, kde svahy naberajú miernu výšku a pôdy vinohradu sú viac piesčité, nie prevlhčené. Extrémne sucho alebo prípadný mráz by však očakávanú úrodu mohli narušiť. V skratke, Sauvignon Blanc si vyžaduje svoje “teplé a suché miestečko”.

Po stopách najvýznamnejších pestovateľov Sauvignon Blanc

Samozrejme, táto odroda si našla cestu aj do vinohradov na našich slovenských svahoch. Celosvetovo sa Sauvignon Blanc pestuje zhruba na 75 000 hektároch pôdy. Za “mekku” tejto starej odrody však stále považujeme Francúzsko, najmä oblasti Sancerre a Pouilly Fumé, v úrodnom údolí rieky Loire. Svoje miesto na niekoľkých desiatok tisícov hektárov si našla aj na Novom Zelánde (Marlborough), v Juhoafrickej republike či v slnečnej Kalifornii (najmä v 80-tych rokoch), kde nieslo víno povestný názov Fumé Blanc podľa významného pestovateľa vín Roberta Mondavi. 

Práve Nový Zéland sa zaslúžil o to, že Sauvignon akoby vstal z popola a opäť sa teší veľkej obľube u širokej verejnosti. K starej francúzskej odrode pristúpili výrobcovia vína tak trochu inovátorsky, keď oberanie hrozna načasovali v niekoľkých intervaloch. Výsledkom je priam dokonalá kombinácia sviežich kyselín pri skorších zberoch hrozna a na vyváženie bohaté ovocné tóny v neskorších zberoch.

Aké víno ochutnať v máji? Inšpirujte sa Medzinárodným dňom odrody Sauvignon Blanc | regioWine

3 dôvody, prečo siahnuť po Sauvignon Blanc, ak neviete aké víno si vybrať

Čítať o víne a napokon ho ochutnať, to sú dve odlišné veci. Ak si stále nie ste istí, či Sauvignon Blanc stojí za to, aby ste ho zaradili medzi svoje obľúbené vína, prípadne ste ho ešte stále nestihli ochutnať, máme pre vás hneď niekoľko dôvodov, prečo to rýchlo napraviť.

1. Sauvignon Blanc – víno chameleón

Je príznačné, že odroda Sauvignon Blanc sa prispôsobuje miestu pôvodu, podnebiu, vlastnostiam pôdy, nadmorskej výške, v ktorej je pestovaná alebo dokonca k sklonu a orientácii svahu. O tom, či si vychutnáte sviežejšie tóny žihľavy, alebo výraznejšie ovocné akcenty, môže rozhodnúť aj charakter počasia, ktorý v danom roku prevládne.

2. Zaujímavé víno k zaujímavým jedlám

Ak také hľadáte, viac nemusíte. Toto víno je typické aj tým, že sa už tradične kombinuje s niektorými špecifickými jedlami. Známym príkladom je kozí syr v obale zo zeleného korenia a špargle. Vyzretejšie víno Sauvignon Blanc skvele skombinujete s výraznou gorgonzolou, vareným či údeným rybím pokrmom a morským plodom.

3. Je skvelou voľbou pre vinárov degustátorov

Plánujete posedenie a výber vína je pre vás stále ťažkým orieškom? Pomôže vám náš článok o vhodnej kombinácii vína a jednotlivých jedál. Ak však medzi hosťami máte i takých, ktorí si víno vychutnávajú a s obľubou v ňom hľadajú nové výzvy, je Sauvignon Blanc niečo práve pre nich. Podaktorí degustátori totiž radi vyzdvihujú tóny, ktoré pripomínajú “mačací moč”.

Náš TIP na záver:

Ak radi ochutnávate naše slovenské vína od lokálnych vinárov či vinárstiev z neďalekých regiónov, nájdete u nás aj Sauvignon Blanc, ktorý vám dotvorí celkový obraz o vínach z tejto odrody. S jemnou dávkou žihľavovo-broskyňových tónov bolo toto víno dokonca ocenené striebornou medailou Mikulovské vínne trhy 2019 a zlatou medailou MUN-DUS 2019.

Využite iba teraz zľavový kupón

Pri nákupe nad 50€ získate iba teraz ceľkovú zľavu 3% na celý nákup. Kupón je platný do nedele 17.5.2020.

 sauvignon-blanc-2020