O víne

5 Mýtov a faktov o víne. Vedeli ste, že…

5 Mýtov a faktov o víne. Vedeli ste, že… | regioWine

Stali ste sa práve vášnivým degustátorom vína a chystáte sa i tento rok na tradičnú vínnu cestu? Alebo si jednoducho radi vychutnáte pohárik vínka so svojou polovičkou, či priateľmi a radi sa o tomto moku dozviete niečo nové

Pre oba prípady platí, že tento článok jednoducho nemôžete obísť. Možno vás totiž po jeho prečítaní prekvapí o víne čosi, čo ste dosiaľ nevedeli.

5 vecí, ktoré ste sa o víne možno mylne domnievali

Víno je nápoj, ktorý tradične patrí k dobrej spoločnosti, oslave alebo príjemnému večeru vo dvojici. Často sa však stáva, že aj pri výbere toho správneho vína podliehame informáciám, ktoré nie sú pravdivé.

Ktoré sú tie najväčšie mýty o víne, jeho kvalite, výrobe a podávaní?

MÝTUS 1 – Červené víno patrí k mäsu a biele víno k rybe

Toto pravidlo sa už pokúsili mnohí vyvrátiť, a to dokonca veľmi úspešne. Nie vždy totiž platí, že ťažké červené sa hodí k červenému mäsu a k jemnej rybke najlepšie pasuje jemné biele vínko.

Jedným z príkladov je servírovanie hovädzieho mäsa, ktorého chuť ešte väčšmi vyzdvihnete, ak ho budete podávať s výrazným ružovým vínom.

Alebo si vyskúšajte nabudúce k sladkovodnej rybe namiesto tradičného bieleho vína objednať jemné červené víno s nižším obsahom tanínov.

NÁŠ TIP: Zaujíma vás viac tipov na servírovanie? Určite ich nájdete v našom článku o vhodných kombináciách jedál a vína.

MÝTUS 2 – Čím je víno staršie, tým je lepšie

S touto domnienkou sa stretávajú mnohí znalci vína ešte dodnes. V prvom rade je potrebné uviesť na pravú mieru, že pojem “lepšie” alebo “dobré” víno neexistuje. Každý máme totiž chuťové poháriky nastavené tak trochu inak.

Podobné tvrdenia však neplatia ani v prípade, ak hovoríme o kvalite vína. Vravieť totiž, že sú archívne vína kvalitnejšie ako jemné mladé vína, je ako prirovnávať hrach k fazuli. Existujú totiž odrody, ktoré svoju plnú krásu prejavia až po úplnom vyzretí v sudoch a naopak tie, ktoré vymiznú z pivníc vinárov ešte v tom roku, ako boli nafľaškované.

Príkladom je mladé víno, ktoré každý rok načrtne, aké skvosty vinári v nadchádzajúcej sezóne predstavia. O výnimočnosti mladého vína si môžete prečítať v nedávnom článku na našom blogu.

MÝTUS 3 – Čím je víno drahšie, tým je chutnejšie

Tento mýtus ste možno pokorili už aj vy sami. Stalo sa vám už, že vám na ochutnávke ponúkli to najdrahšie víno z pivnice presláveného vinárstva a vy dosiaľ nerozumiete, čo ho vyhnalo na piedestál cenového rebríčka?

Drahé vína majú svoje opodstatnenie. Svojráznym spracovaním, výnimočnou receptúrou alebo vzácnosťou. Avšak to, či vám viac chutí víno za niekoľko stoviek eur, ktoré ste odkladali na špeciálnu príležitosť, alebo víno z fľašky s nenápadnou etiketou, do ktorej ukryl svoje majstrovstvo vinár z vášho regiónu, záleží skutočne len na vás.

MÝTUS 4 – Kvalitné víno uzatvára vždy korkový uzáver

Mnohí skúsení výrobcovia vína v tejto chvíli určite dvíhajú varovný prst. Opäť tu máme nepravdivé tvrdenie. Hneď by vám totiž porozprávali napríklad o nežiadúcich korkových škvrnách, neželanej oxidácii či presakovaniu.

Skrutkovacie uzávery, hoci možno pôsobia lacnejším a umelým dojmom, tieto všetky problémy odstraňujú. Áno, pravdou stále ostáva, že korok k vínu patrí. V ideálnych podmienkach by bol ideálnym uzáverom. Tie však dosiahnuteľné nie sú. Mnohé kvalitné kúsky, ktoré si môžete v špecializovanom e-shope objednať, nájdete aj so skrutkovacím uzáverom.

MÝTUS 5 – Ovocná chuť vo víne sa získava prímesou ovocia

Napadlo vám niekedy, odkiaľ pochádzajú všetky tie odtiene ovocných tónov a vôňa, ktorá sprevádza víno, keď tento obľúbený alkoholický nápoj pohládza vaše chuťové a čuchové zmysly? Ak ste si mysleli, že vinári počas výroby pridávajú k hroznu nejaké arómy alebo priamo ovocie, ste na omyle.

Víno sa vyrába z hrozna. Výhradne z hrozna. To, čo cítite, zapríčiňujú rovnaké molekuly, ktoré hrozno s daným druhom ovocia má. Pri výrobe vášho milovaného Cabernetu Savignon teda neboli použité čierne ríbezle, ale celá záhada tkvie v tom, že táto odroda hrozna a malé čierne bobuľky zdieľajú rovnaké stavebné prvky.

Viete o ďalších mýtoch, ktoré sa ľudia vo vašom okolí o víne domnievajú? Podeľte sa s nimi aj s ostatnými, napríklad na našej Facebook stránke.

Využite iba teraz zľavový kupón

Pri nákupe nad 25€ získate iba teraz ceľkovú zľavu 5% na celý nákup. Kupón je platný do nedele 1.3.2020.

 5mytov 

Kovový stojan na víno s motívom Vinár

21.70
Nápaditý a ručne vyrobený dizajnový stojan pre vínovú fľašu s objemom 0,75L s motívom. Originálny darček pre oslávenca, ktorý určite prekvapí aj hostí. Každý kus je originál. Lakovaná povrchová úprava v platinovej farbe. Cena stojanu neobsahuje fľašu vína. Víno si môžete zakúpiť samostatne v našej ponuke.

Doplnkové služby k produktu:

Vlastná etiketa

Vlastná etiketa
Navrhnite si vlastnú etiketu na víno. Je to jednoduché. Stačí si len vybrať.
[ chcem vlastnú etiketu ]

Gravírovanie

Gravírovanie
Ponúkame možnosť gravírovať logo firmy alebo meno a dátum, alebo akýkoľvek iný motív.
[ chcem gravírovanie ]

Ponuka našich vín

Ponuka našich vín
Vyberte si víno z našej ponuky. Široká ponuka vín priamo od vinárov iba u nás.
[ chcem vybrať víno ]