O víne

Vyberáme víno ako vianočný darček

Vyberáme víno ako vianočný darček, skvelý tip - víno | regioWine

Vianoce sú už za rohom a vy stále premýšľate, čo by si pod stromčekom mohli nájsť vaši najbližší? Nezúfajte… Máme pre vás skvelý TIP NA VIANOČNÝ DARČEK – VÍNO!

Ako vybrať to správne víno na Vianoce

Vybrať víno ako darček na akúkoľvek príležitosť nie je jednoduché. Najmä, ak vám záleží na tom, aby darček obdarovaného potešil. Niekoľko skvelých tipov, ako na to, nájdete v našom nedávnom článku Víno ako darček. Ako zvoliť to správne.

O to viac si treba dať záležať, ak ste sa rozhodli darovať víno na Vianoce. Na portáli regioWine vám poradíme, ako nájsť najvhodnejšie víno pre priateľa, manžela, otca alebo inú vzácnu osobu.

Vyberáme víno ako vianočný darček, skvelý tip - víno | regioWine

Hodí sa víno ako vianočný darček?

Na začiatok malá dilema. Možno i vám napadla podobná otázka. Odpoveďou je jednoznačné áno. Kvalitný alkohol, medzi ktorý víno neodmysliteľne patrí, radíme dokonca k celkom univerzálnym darčekom. Hlavnou otázkou však ostáva, komu sa víno na Vianoce rozhodnete darovať.

Nepísaným pravidlom je, že obdarovanými bývajú zväčša muži. Darovať alkohol žene síce nie je zakázané, určite však nájdete množstvo iných alternatív, ako dámu akéhokoľvek veku potešiť. Vráťme sa však späť k pánom.

Vymyslieť každý rok nový a nový darček, dá skutočne zabrať. Ak ste už nadobro vyčerpali všetky kreatívne nápady a dielňa vášho manžela, otca či svokra je už preplnená všetkými možnými nástrojmi, ostáva už len niekoľko možností, ako vybrať ten správny darček pod stromček. Odmyslime si aj “milované” ponožky a spodné prádlo… Ak obdarovaný nepatrí k abstinentom alebo zrovna neobľubuje tvrdší alkohol, ostáva fľaša kvalitného vína ako jeden z najvhodnejších variantov.

Samostatnou kategóriou sú páni, ktorí sa vinárstvu venujú. Máte doma pestovateľa viniča, vinára alebo priamo someliéra? V tom prípade vás k vinárskym produktom zavedú možno i prvé myšlienky. Určite ich nasledujte! Vykročíte tým správnym smerom.

Víno ako dar. Aký druh vína vybrať?

Každý milovník vína má svojho tajného favorita. Ak jeho obľúbenú značku alebo druh vína nepoznáte, nezúfajte. Isto totiž rád ochutná niečo nové. Najmä, ak si pri výbere dáte záležať. Pomôže však, ak od blízkej rodiny alebo spoločných priateľov vysondujete, či má dotyčný radšej biele, červené  alebo ružové víno.

DOBRÁ RADA:

Pri výbere vína ako darček na Vianoce určite obchádzajte supermarket či nákupné centrum. Ak hľadáte výnimočné víno pre výnimočnú osobu, vaše kroky by mali viesť do špecializovanej predajne, vinotéky alebo sa v pokoji z pohodlia domova porozhliadnite po e-shope, ktorý sa na víno špecializuje. 

Potom už záleží len na tom, do ktorej skupiny by ste obdarovaného zaradili.

Víno ako vianočný darček PRE ZBERATEĽA

Zberateľ vín celkom určite svojich favoritov, po ktorých pokukuje už dávnejšie. Ak vám to však rozpočet neumožňuje a aj napriek tomu by ste mu radi urobili radosť vianočným darčekom spojeným s vinárskou tematikou, nehádžte flintu do žita. Poobzerajte sa po málo dostupných vínach, ktoré nenájde v každom obchode. Ideálnym miestom, kde také víno zoženiete sú napríklad tradičné jarmoky alebo podujatia, ktoré s vínom priamo súvisia.

Ak sa však v dohľadnej dobe žiadne vo vašej blízkosti neuskutoční, vyskúšajte siahnuť po ponuke vinárstiev, ktoré svoje cenné kúsky neponúkajú v maloobchodnej sieti. Ukrývajú totiž poklady, ktoré odhalia len skupine povolaných. A to dokáže oceniť každý zberateľ vína!

Víno ako vianočný darček PRE ZNALCA

Znalci vína sa môžu zdať na prvý pohľad ako ťažký oriešok. Nedajte sa však odradiť touto “nálepkou” a ak plánujete obdarovať niekoho, kto sa vo víne skutočne vyzná, pozorne si prečítajte práve nálepku či etiketu na fľaši. Rýchlo sa tak zorientujete v základných informáciách. Ak navyše viete, že tramín červený v skutočnosti nie je červené víno, zlý výber vám celkom iste nehrozí.

Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že o kvalite či vzácnosti vína napovedá jeho cena. Avšak toto pravidlo skutočne nie je univerzálne. Na ojedinelé kúsky natrafíte napríklad aj v neďalekej vínnej pivnici, kde vám pivničný rád predstaví svojho medailami ovenčeného favorita. Takéto víno vyvolá v každom znalcovi túžbu ochutnať a zhodnotiť novoobjavený kúsok.

Víno ako vianočný darček PRE VYCHUTNÁVAČA

Hoci vie o vínach málo a nepotrebuje poznať všetky detaily profesionálnej degustácie, pohárik dobrého a kvalitného vínka si dopraje veľmi rád. Reč je o poslednom type obdarovaného – takzvanom vychutnávačovi vín. Premýšľate, aké víno by jeho rozmaznanému jazýčku urobilo radosť?

V tomto prípade máte dve možnosti. Tou prvou je siahnuť po jeho obľúbených kúskoch. Ak si však nie ste istí alebo by ste mu radi rozšírili obzory, vyskúšajte menej tradičné vína, ako napríklad šumivé vína, sekty, ľadové vína, slamené víno alebo vyhľadávaný bobuľový výber. Súčasťou darčeka môže byť i to, že si darovanú fľašku vína otvoríte pri spoločných vzácnych chvíľach.

Našli ste už skvelé víno ako vianočný darček a neviete sa dočkať, kedy si ho váš blízky nájde pod stromčekom? Podeľte sa s nami o váš tip na sociálnej sieti. Ak naopak stále váhate a neviete sa rozhodnúť, radi vám s výberom pomôžeme.