O víne

Ako je to s ružovým vínom v skutočnosti?

Ako je to s ružovým vínom v skutočnosti? | regioWine

Ružové víno prežíva v posledných rokoch malý boom. Tento alkoholický nápoj láka svojou sviežosťou najmä mladšie ročníky alebo dámy, ktoré hľadajú kompromis medzi vyzretým červeným vínom a suchým bielym.

Pristihli ste sa aj vy pri regáloch s vínom alebo pri nakupovaní vína na obľúbenom e-shope, že toho vlastne o ružovom víne veľa neviete?

Nuž, potom nastala tá správna chvíľa zmeniť to. Skôr, než sa pustíte do ochutnávania, prečítajte si, ako to s ružovým vínom v skutočnosti je.

Odkiaľ sa vzalo a ako sa vyrába ružové víno

Ak ste si dosiaľ mysleli, že ružové víno je nejakou tou zlatou strednou cestou medzi červeným a bielym vínom, ďaleko ste od pravdy neboli. Ružové vína začínajú svoju cestu výrobným procesom ako červené vína, avšak jej ďalších priebeh pripomína skôr výrobu vína bieleho.

Ich chuť obsahuje všetky tie výnimočné ovocné a citrusové tóny, vďaka menšiemu obsahu trieslovín majú dokonca aj nádych červenej farby, avšak sviežosťou a ľahkosťou skôr inklinujú k vínam bielym.

Ako sa teda vinár dopracuje k ružovému vínu a s akými predsudkami o rosé sa najčastejšie stretávame?

Ružové víno nie je moderným výstrelkom poslednej dekády

Kde sa vzalo, tu sa vzalo, neobjavilo sa len tak znenazdajky. Možno si myslíte, že tento druh vína patrí k novodobým výmyslom. Opak je však pravdou.

Ružové vína si vychutnávali už v staroveku. Predpokladá sa, že už bájni Gréci a Rimania pripíjali na oslavu svojich dobyvateľských úspechov ružovkastým mokom.

Ak pri výrobe opojného nápoja používali modré odrody hrozna, často sa stalo, že triesloviny obsiahnuté v šupkách prenikli do vína pred lisovaním a zafarbili ho jemným odtieňom červenej. A ružové víno bolo na svete.

Ružové víno sa nevyrába zmiešaním bieleho a červeného vína

Tento mýtus sprevádza rosé na každom kroku. Miešanie vína však nie je povolenou technikou na získanie ružového nádychu.

Lososová, až malinová farba môže vzniknúť niekoľkými spôsobmi výroby, avšak miešanie to nie je. Assemblage – miešanie jednotlivých odrôd alebo samotných vín je povoleným postupom pri výrobe cuvéé.

Viac si o tom môžete prečítať v nedávnom článku na našom blogu. Ako teda víno získa ružový nádych? Najčastejšie ho vinári dosahujú macerovaním šupiek modrého hrozna ešte pred samotným lisovaním. Hovoríme však o hodinách (v rozmedzí 2-20 hodín), kedy triesloviny zo šupiek farebne obohatia samotný základ – rmut pre výrobu vína.

Rosé nie je nepodarené červené víno, ktoré vzniká z nedozretého hrozna

Existujú dokonca ľudia, ktorí si myslia, že ružové víno patrí k menejcenným nápojom. Mylne sa domnievajú, že ide o nepodarený produkt zapríčinený pochybnou výrobou červeného vína.

Prípadne zastávajú názor, že ružové víno nesie bledšie odtiene červenej z dôvodu, že bolo vyrobené z nedozretého modrého hrozna. Ak jeden omyl strieda druhý, produkt len ťažko obstojí v mori konkurencie.

Ružovému vínu sa to však aj napriek všetkým pomýleným názorom podarilo. Vydobilo si svoje miesto na svetle sveta a v posledných rokoch patria dokonca mnohé kúsky medzi vysoko hodnotené medailové vína. A to právom.

Ružové víno je pre ženy

Ružová je ženskou farbou, o tom niet pochýb. Ak sa však domnievate, že v prípade vína kráča ružová farba ruka v ruke so sladkosťou, vyvedieme vás z omylu. Mnohé dámy preferujú ružové víno z dôvodu jeho ľahkosti a sviežosti. Prevažná väčšina však patrí k ružovým suchým vínam, sladkasté tóny by ste očakávali márne. To, čím dokážu ružové vína zaujať, je najmä spôsob, akým pohladia naše zmysly. Jemné ovocné akcenty bobuľovín, hravých jahôd a živých citrusov si jednoducho zamilujete na prvý dúšok

Zdá sa vám, že už o ružovom víne viete všetko, čo ste potrebovali? V tom prípade neváhajte nabudúce zablúdiť do oddelenia vín, kde má rosé svoje nenahraditeľné miesto. Správne vychladené suché ružové víno odporúčame podávať k hydine, morským plodom, cestovinám či zeleninovým pokrmom. Svoj jedinečný príbeh vám rozpovie už ono samo.

Využite iba teraz zľavový kupón

Pri nákupe ružových vín nad 25€ získate iba teraz ceľkovú zľavu 5% na celý nákup. Kupón je platný do nedele 8.3.2020.

 rosé20