Promitor Vinorum

Víno je nápoj mnohých tvári. Niekto v ňom hľadá pravdu, iný potešenie. My, vo vinárstve Promitor Vinorum, sme našli vo víne svoje životné poslanie. Veríme, že kvalitné víno ukrýva minimálne toľko tajomstiev, koľko ľudské srdce. Úprimné a čisté.

Promitor Vinorum je malé rodinné vinárstvo na južnom Slovensku, presnejšie v Galante, v srdci Matúšovej zemi.

 

Je to oblasť na priecestí Malokarpatskej, Nitrianskej a južnoslovenskej vinohradníckej oblasti a patrí medzi najteplejšie, najslnečnejšie a najúrodnejšie oblasti Slovenska.

 

Osvojili sme si citát “Dobré víno obveseľuje srdce človeka.” a tu kladieme dôraz na slová “dobré víno”, lebo len dobré víno prináša potešenie a vzácne chvíle, ktoré môžu ľudí spájať.

 

Od samého začiatku sa sústreďujeme na tvorbu akostných vín, a to čo najvyššej možnej kvality.

 

V našej oblasti sa nenachádzalo okrem domácich vinárov také vinárstvo, ktoré by reprezentovalo náš región. My sme si vzali túto úlohu za srdcovú záležitosť a chceme ukázať svetu, že sa aj na južnom Slovensku nachádzajú hodnotné perly.

 

Sme menej známa oblasť z vinohradníckych rajónov, ale vinohradníctvo tu má svoje tradície.

 

Sme presvedčení o tom, že 100%-nú kvalitu vieme zaručiť  len so 100%-ným prehľadom o tom, čo sa deje vo vinohrade.

 

Aj preto sme v roku 2018 v rámci reštrukturalizácie starého vinohradu pri potoku Šárd v Galante vysadili nový 3 ha vinohrad, kde bohatá černozem a štrkové podložie poskytuje ideálnu mikroklímu  na pestovania viniča.

 

Hrozno nakupujeme aj  z iných oblastí južného Slovenska: z Mužle,  z Belej,  z Rúbane a zo Strekova od starostlivo vybraných vinohradníkov, ktorých nemeníme a jednotlivé odrody nakupujeme selektovane podľa vinohradníckých honov.

 

Takto vieme krásne odsledovať aj ročníkové rozdiely v regióne.

 

Pôdny skelet pozostáva z vápenca a hliny, čo dáva týmto vínam zvláštnu mineralitu a  stabilné a pevné kyseliny.

 

Na druhej strane teplá a slnečná klíma nám garantuje vyzretú úrodu pre prívlastkové vína,  a tým  nám umožní tvoriť plnšie vína a vína trvácnejšieho charakteru.

 

Vystihujeme odrodový charakter vo vínach a využívame aj prednosti modernej technológie na zachovanie čo najčistejších kurzorov terroiru.

 

Kladieme veľký dôraz na čistotu a hygienu  počas spracovania hrozna, ale aj v pivnici, a snažíme sa, aby tajomstvá ukryté v bobuliach hrozna vyslobodili čo najšetrnejším spôsobom.

 

Stále hľadáme nové cesty, ako prirodzene získať najpríjemnejšie odrodové chute hrozna bez použitia aditív alebo enzýmov.

 

Vážime si tradíciu v určitých veciach, napríklad radi pracujeme s drevenými sudmi, necháme víno pracovať a zrieť dlhšiu dobu, než je momentálne trendom.

 

Nechceme sa vrátiť do archaickej doby a nechať všetko spontánne  udiať sa. Zasahujeme do tvorby vína voľbou správnej technológie a spôsobom spracovania a prekvasenia hrozna.

 

István Matusek (vinár): do vinárstva som sa zaľúbil, keď ma môj otec učil koštovať a v pohári vína sme spolu objavili nekonečnú kombináciu vôni a chutí a samozrejme filozofických myšlienok.

 

Víno človeka povzbudzuje, je to mystický nápoj, ktorý ľudí spája a jeho mierna konzumácia vytvára úrodnú pôdu pre kultúru gastrónómie aj umenia.

 

Chceme byť súčasťou šírenia tejto kultúry a rozvoja cestovného ruchu nášho regiónu a takto zanechať stopu pre nasledujúce generácie o našom pôsobení.

 

Naše vína sú úprimné a čisté.

 

Pochádzajú zo starostlivo vyberaného a kvalitného hrozna. V každej kvapke nájdete výsledok tvrdej a poctivej práce a kúsok z nášho srdca vinára.

 

Nepustíme koštovať víno, s ktorým sami nie som spokojní. Takéto víno treba len nechať, aby prehovorilo za seba.

 

Milovníci vína rok čo rok pribúdajú a s nimi spolu rastie aj túžba po originalite.

 

Práve tu vzniká priestor pre menších vinárov, ktorí sa na verejnosť v tieni veľkých hráčov na trhu nemajú ako dostať.

 

V rámci projektu regioWine sa snažíme z každého vinárskeho regiónu získať ojedinelý výber vín, ktoré sú síce menej známe, ale kvalitou sú poctivé a originálne.