O víne

Sv. Urban – patrón, ktorý stráži vinohrad

Sv. Urban – patrón, ktorý stráži vinohrad | regioWine

Máte radi legendy? Ak navyše obľubujete vínne skvosty, ktoré sa ukrývajú v neprebádaných vinárstvach z vášho regiónu, možno vo vás nasledujúci článok prebudí záujem preskúmať históriu okolo vinohradov a vinohradníctva o čosi hlbšie. 

Zistite spolu s nami, kto bol sv. Urban, prečo sa stal patrónom vinohradníkov a aké tradície sa s ním spájajú ešte dodnes.

 Sviatok svätého Urbana, čas kedy vinohrad začína ožívať 

Aj tento rok patrí 25. máj tradične sviatku sv. Urbana. Tí, ktorí sa pohybujú vo svete vinárstva vedia, že práve s týmto obdobím sa viažu mnohé pranostiky a porekadlá a práce vo vinohrade naberajú odrazu nový rytmus. Vínna réva pomaly nasadzuje kvety a drobné bobule hrozna sa črtajú spoza nesmelých zelených lístkov.

Hoci k prvým vinohradníckym povinnostiam patrí už správny rez viniča v skorom jarnom období, v zazelenanom vinohrade to začína skutočne ožívať najmä po sviatku svätého Urbana. Tretia tretina mája totiž už som sebou nesie takmer minimálne riziko mrazov a ohrozenia úrody. V momente, ako v kalendároch ukončia vládu traja zamrznutý bratia, preberá žezlo tento patrón všetkých vinohradníkov. Kto bol sv. Urban a ako si ho dnes pripomíname?

Sv. Urban – patrón, ktorý stráži vinohrad | regioWine

 Biskup, pápež či prenasledovaný mučeník? Zistite, kto sa ukrýva pod záhadou menom svätý Urban 

Ak by ste dôsledne pátrali v histórii, zrejme by ste natrafili na niekoľko nezrovnalostí v súvislosti s osobou svätého Urbana. Stačí do vyhľadávača zadať heslo “sv urban”, a obratom sa vám zobrazí informácia, že je to patrón všetkých vinárov, vína a vinohradníkov. Svätý Urban drží ochrannú ruku aj nad debnármi a v neposlednom rade vystupuje ako ochranca pred mrazom a nadmerným požívaním alkoholu. 

Dodnes však nie je známe, či sa jedná o reálnu osobu. Zo historicky známych informácii vyplýva, že postava svätého Urbana, ktorú nájdete zobrazenú v podobe sochy možno aj v neďalekom vinohrade, vznikla ako skĺbenie dvoch reálne žijúcich osôb z histórie. Ľudová slovesnosť a ústne tradovanie spôsobili, že si vinári svojho patróna zosobnili spojením pápeža Urbana a biskupa Urbana, žijúceho v piatom storočí nášho letopočtu. Kým o tom druhom vieme len pomenej informácií – údajne sa pred prenasledovateľmi ukrýval vo vinohradoch, o pápežovi Urbanovi sa zachovalo informácií viac. 

Z náboženských spisov je známe, že sa jednalo o v poradí sedemnásteho pápeža, zvoleného v roku 222 n.l. Jeho pôsobenie však bolo v celku krátke, keďže o osem rokov neskôr, v roku 230 n.l. bol pápež Urban umučený. Do povedomia ľudí sa zapísal najmä svojim empatickým prístupom k odsúdeným veriacim a nemalom množstve pochybovačov, ktorých utvrdil, či dokonca preorientoval na kresťanskú vieru

Nuž, a to najpodstatnejšie, práve pod záštitou pápeža Urbana údajne vznikali a pôsobili viaceré vinárske spolky.

 Sv. Urban a s ním spojené vinárske obrady a zvyklosti 

Radi sa túlate vinohradmi? V tom prípade ste určite natrafili na nejednu sochu sv. Urbana. Najčastejšie býva zobrazená s dvoma symbolmi – knihou (v spojitosti s pápežskou stolicou) a strapcom hrozna (patronát nad vinohradníctvom). Mnohé sochy a busty dokonca v minulosti lemovali aj cesty vedúce do viníc

Podobizne patróna vinohradníkov to však nemali niekedy ľahké. Kým väčšinu svätých ľudia uctievali a prinášali k ich nohám rôzne obety či dary, sv. Urban si vyslúžil i nejednu sprchu špinavou vodou, či neúctivé obhadzovanie. Okrem toho, že mu ľudia po úspešnom, a najmä úrodnom roku, vedeli vzdať vďaku bujarou oslavou a darmi, vedeli mu ukázať aj svoju odvrátenú tvár. A to najmä v prípadoch, ak výnos z úrody nebol podľa očakávania. Majitelia vinohradov a poľnohospodári nahnevane hrozili päsťami do nemej tváre a dokonca sochy znevažovali oblievaním či poškodzovaním a zhadzovaním do vody

Jedna z povier, prevzatá práve z historických prameňov, vraví, že ak na sv. Urbana prší, vinári môžu očakávať neúrodný rok… Nuž, nechajme sa prekvapiť, akú úrodu si pre nás sv. Urban, patrón, ktorý stráži vinohrad, prichystal tento rok. Veríme, že v ponuke kvalitných vín z regiónov celého Slovenska vždy nájdete tie, ktoré sa oplatí ochutnať a zaradiť k svojim obľúbeným.

Využite iba teraz zľavový kupón

Pri nákupe nad 30€ získate iba teraz ceľkovú zľavu 3% na celý nákup. Kupón je platný do nedele 31.5.2020.

 sv-urban-2020