O víne

Vína a koreniny. Čo sa k čomu hodí?

Vína a koreniny. Čo sa k čomu hodí? | regioWine

Často sa zvŕtate v kuchyni a premýšľate nad tým, ako by ste mohli svoje kulinárske umenie vylepšiť? Rady, ako sa priučiť novým kuchárskym kúskom vám síce nedáme, avšak niekoľko skvelých tipov na recepty spojené s vínom prinášame pravidelne na našej stránke.  

Tentokrát však posunieme latku ešte o čosi vyššie. Poznáte tajomstvo párovania vína s bylinkami či korením? Ak nie, ste na správnej adrese. A taktiež ceste, ako vyzdvihnúť vo víne a zároveň v jedle ešte výraznejšiu chuť či nové, prekvapivé tóny.

Pozrite sa spolu s nami, aké koreniny a víno spolu ladia. 

Dokonalá zhoda! Keď jedlo a víno vyhrajú tú istú melódiu

A verte, že im to v prípade, ak ich skombinujete správne, dokáže skvele ladiť. Ako už isto viete, víno do kuchyne patrí. Nielen ako skvelý spoločník počas varenia alebo servírovania hotového pokrmu, ale taktiež ako súčasť samotných jedál. Ak ste tak ešte neurobili, neváhajte a pokojne po ňom siahnite napríklad počas špeciálnych príležitostí, akými sú napríklad príprava vianočného menu, valentínska večera alebo príjemný piatkový večer v spoločnosti vašej polovičky.

Prečo kombinovať určité typy vína a korenín?

Tí, ktorí sa v kuchyni orientujú ako doma vedia, že dobré jedlo bez korenia či byliniek dochutíte len sotva. Ideálne, ak sú čerstvé. Nie nadarmo sa používa slovné spojenie “korenie života”. Ak vyberiete správne víno k pokrmu, pri príprave ktorého ste použili určitý druh korenia, môžete sa pripraviť na nové chute a arómy, ktoré ste u svojho obľúbeného vína možno dosiaľ ani nespozorovali. Alebo správnou kombináciou ešte väčšmi umocníte dôvod, pre ktorý vybrané víno jednoducho milujete.

Aké tajomstvo sa ukrýva za zvolením tej správnej kombinácie byliniek, korenín a vína?

Každý vinár či milovník vína vie, že víno sa vyrába výlučne z hrozna. Znamená to, že i napriek tomu, že naše chuťové poháriky a iné vnemy rozoznávajú napríklad jahody, maliny, zemité tóny či pachuť dreva, nič viac, než hrozno vo víne nenájdeme. Dôvodom, prečo ich vo víne cítime, sú rovnaké molekuly, ktoré hrozno a to-ktoré ovocie obsahujú, prípadne sekundárne činitele, ktoré víno ovplyvňujú v procese ich výroby a dozrievania (aróma barikových sudov a podobne). A presne podobné dôvody stoja za tajomstvom vhodného párovania vína a byliniek či vína a korenín. Čaro sa ukrýva v podobných zložkách, ktoré obe obsahujú. Ak teda spárujete napríklad šalotku so Chardonnay, vďaka rovnakým zložkám vo víne a cibuli vyzdvihnete a umocníte jeho bohatú extraktívnu chuť

Zaujíma vás viac tipov, aké bylinky a koreniny s akým vínom párovať? Nech sa páči…

Keď sa vhodne kombinuje víno a korenie

Aby sme nechodili zbytočne okolo horúcej kaše, prinášame malý prehľad korenín a byliniek a konkrétnych druhov vína, ktoré spolu vytvárajú tú správnu harmóniu. Vybrali sme pre vás tie, ktoré bežne v slovenskej kuchyni pri príprave jedál používame. 

 

mäta – Merle Petite (Merlot)

levanduľa – ružové vína

tymián – Rulandské modré

estragón – Chardonnay

kôpor – Rulandské modré

cesnak – Sauvignon Blanc

šalotka – Chardonnay

chren – Rizling Vlašský

klinček – Tramiroli 

čierne korenie – Cabernet Sauvignon

zázvor – Rizling Vlašský

 

Máte v dohľadnej dobe naplánovanú večeru pri špeciálnej príležitosti? Alebo radi experimentujete? V tom prípade myslite pri nákupe vopred a určite vyskúšajte skombinovať svoje obľúbené víno s vhodnou ingredienciou. Budete príjemne prekvapení. A nezabudnite sa o vaše skúsenosti podeliť na našej fanpage.

Využite iba teraz zľavový kupón

Pri nákupe vín nad 20€ získate iba teraz ceľkovú zľavu 3% na celý nákup. Kupón je platný do nedele 5.4.2020.

 korenia-2020 

Chardonnay, 2018, Suché

10.10
Víno má svetložltú farbu a bohatú, extratívnu chuť s tónmi tropického ovocia, ananásu, manga a žltého melónu. Vôňa je elegantná a dlhotrvajúca.
Zobraziť všetky recepty Doporučujeme k jedlám: Hydina, Morské plody, Sladkovodné ryby, Teľacie mäso, Zrelé a ťažké syry [ zobraziť recepty ]
zobraziť profil Vyrobené vo vinárstve: Promitor Vinorum, Galanta [ zobraziť profil ]