O víne

Víno vo vianočnej kuchyni

Víno vo vianočnej kuchyni | regioWine

Mnohí z nás si Vianoce bez tradičných dobrôt nevedia ani predstaviť. Už aj vám sa zbiehajú slinky na drobné pečivo, jemného kapra v chrumkavej strúhankovej kruste a mamin tradičný majonézový šalát? V tom prípade je všetko presne tak, ako má byť. Ku klasickým vianočným dobrotám a tradíciám, ktoré ich sprevádzajú, patrí však celkom iste i pohár dobrého vínka. 

 

Sviatočné chvíle s najbližšími si zaslúžia slávnostný prípitok ale i vhodné víno k štedrovečernej večeri či posedeniu s návštevou. O tom, aké víno vybrať k vianočnému menu alebo aký druh zvoliť, ak sme na večeru pozvaní, sme priniesli niekoľko tipov v nedávnom článku.  Tentokrát sa pozrieme na to, kde všade môžeme víno využiť priamo pri príprave jednotlivých jedál

 

Pokojne si otvorte fľašku svojho obľúbeného vínka a nechajte sa inšpirovať. Možno niektorý z receptov vyskúšate i tieto sviatky.

Keď víno a jedlo jednoducho patria k sebe

Víno sme najčastejšie zvyknutí servírovať k jedlu. K tomu aké víno zvoliť ku ktorému pokrmu existuje niekoľko zaužívaných rád. Tá najdôležitejšia však znie – riaďte sa svojimi vlastnými chuťovými pohárikmi. Len v tom prípade si kombináciu chutného jedla a kvalitného vína vychutnáte naplno. 

 

Nuž a keď si chcete sviatočné menu tak trošku vyšperkovať, prilejte deci vínka aj do jedla. Pokojne aj dve. Stačí, ak si vyberiete niektoré z nasledujúcich jedál a vaši hostia sa budú počas večere doslova zalizovať.

 

NÁŠ TIP: Nezabudnite si pri príprave jedál na sviatočný stôl taktiež vychutnať pohárik kvalitného vína. Napríklad jedno z tých od vinára z vášho regiónu, ktoré ste si odkladali na špeciálnu príležitosť. Vianoce a prípravy okolo nich – to je predsa láska k blízkym a teplo domova.

Tipy na vianočné recepty s vínom

HLAVNÉ JEDLO

Niekto ostáva verný rybe a tí, ktorí sa obávajú zaseknutej kostičky v hrdle alebo rybku jednoducho nemusia, volia alternatívu. Vyskúšajte tento rok namiesto klasických rezňov jemné medailonky na červenom víne alebo tradičného kapra zameňte za populárneho lososa na bielom víne.

PRÍLOHA

Ak ste už majonézového šalátu doslova prejedený a hľadáte alternatívu, ktorú si môžete pripraviť napríklad aj počas ostatných sviatočných dní, máme pre vás skvelý tip. Rýchle, jednoduché a najmä chutné sú zemiaky, ktoré “okúpete” v bielom víne.

DEZERT A PEČIVO

Pozostáva vaše štedrovečerné menu z viacerých chodov, kde nemôže chýbať ani sladká bodka v podobe dezertu? Ak už sa do vašich hostí veľa toho nezmestí, celkom isto ich potešíte sviežim a na prípravu nenáročným dezertom, ktorý sme pre vás vybrali. Nakoniec ešte nezabudnite na drobné vianočné pečivo, ktoré nesmie chýbať na žiadnom sviatočnom stole.

Našli ste inšpiráciu na nový recept? Smelo do toho! Nech víno v kuchyni nájde svoje miesto nielen v pohári, ale napríklad i v jednom z našich receptov. A nezabudnite sa o výsledok podeliť v komentári na našej sociálnej sieti.