O víne

Vinársky manuál: Čo je akostné víno a čo znamenajú prívlastky vína?

Vinársky manuál: Čo je akostné víno a čo znamenajú prívlastky vína? | regioWine

Pojem akostné víno ste už celkom isto niekde začuli alebo ste ho zahliadli priamo na etikete vína. Ak ste sa pristihli pri tom, že vlastne neviete, čo to akostné víno je a ako môže táto skutočnosť ovplyvniť váš výber vína, máme pre vás malú pomôcku, ktorá vám túto záhadu objasní.

V článku sa navyše dozviete, ako rozoznávať jednotlivé prívlastky vína, čo znamená napríklad bobuľový výber, slamové či ľadové víno.

Čo to znamená, ak má víno na etikete nápis akostné

Hoci by ste to možno netušili, na Slovensku máme zákon, ktorý upravuje označenie ale i predaj vín. Práve o tom, kedy možno na etiketu vína uviesť, že je akostné, rozhoduje zákon Zákon o vinohradníctve a vinárstve 313/2009 Z.z. Pravidlá a podmienky v zákone teda hovoria jasnou rečou:

Akostné víno patrí do kategórie vín s chráneným označením pôvodu. Sú to vína, ktoré radíme do najvyššej kategórie v rámci kategorizácie vín a takéto víno môže byť vyrobené iba z hrozna z určitej vinohradníckej oblasti. Cukornatosť hrozna sa musí v tomto prípade pohybovať nad hranicou 16° NM.

Čo je °NM?  je to skratka pre normalizovaný muštomer. Je to jednotka cukornatosti hrozna a vypočítava sa ako pomer počtu kilogramov cukru na 100 litrov muštu.

Akostné víno = dobré víno?

Možno vám práve napadla myšlienka, že akostné znamená zákonite aj dobré. Toto pravidlo žiaľ neplatí, pretože to, či vám víno chutí alebo nie, závisí len na vašom subjektívnom hodnotení. Ak vám včera pohárik toho Chardonnay k dochrumkava upečenému kurčaťu nesmierne ulahodil, neznamená, že bude toto víno chutiť aj vašim priateľom. 

Ak odhliadneme od hodnotenia toho, či je víno “dobré” alebo nie, môžeme ale vo všeobecnosti povedať, že akostné víno patrí medzi tie najkvalitnejšie. Na to, aby ho vinár mohol zaregistrovať pod týmto názvom nesmie dokonca prekročiť ani maximálne stanovený hektárový výnos, aby kvalita hrozna, a následne i vína, neutrpela.

Rozdiel medzi akostným vínom a stolovým vínom?

Natrafili ste na fľašku, ktorá nebola označená pojmom akostné víno? Jednou z možností je, že sa vám do rúk dostalo víno stolové, prípadne oblastné. Oproti akostnému vínu je stolové víno na stupienku kvality o čosi nižšie, avšak opäť raz platí, že to neznamená, že vám nemôže chutiť. 

V prípade stolového vína hovoríme o víne, ktoré bolo vyrobené z hrozna s cukornatosťou najmenej 13°NM. Toto víno však nepodlieha kontrole zo strany štátu a nemusí byť samotným úradom označené ako akostné. Znamená to, že na jeho etikete nájdete zväčša aj oveľa menej informácií. Výrobca totiž nie je povinný uvádzať názov vinohradníckej oblasti, odkiaľ hrozno na výrobu tohto vína pochádza, ročník, údaje o zvyškovom cukre či názov odrody, ako to je pri akostnom víne.

Akostné prívlastkové vína. Čo to vlastne kupujem?

Pôvod vína, o ktorom sa môžeme presvedčiť z etikety v obchode alebo na e-shope s vínom, je nám už zrejmý. Ak hľadáme overenú kvalitu, siahneme práve po akostnom víne. Čo však znamenajú ďalšie pomenovania na etikete?

 

Prívlastky vína, ktoré nám dokážu veľa napovedať

Či už máte radšej víno trpkejšie, alebo mierne nasladlé, pomôcka, ktorá vám môže v spleti regálov s vínom hodiť záchranné koleso, sú jednotlivé prívlastky vína. Ak držíte v ruke akostné víno s prívlastkom, môžete si byť istí, že na jeho výrobu použili vinári hrozno, ktoré zozbierali v jeho najlepšej zrelosti a taktiež kvalite. Ďalej už závisí len na vás, ktorú vlastnosť vína uprednostníte. Nech sa páči, malá nápoveda:

PRÍVLASTOK: KABINETNÉ VÍNO

Kabinetné víno bolo vyrobené z hrozna s cukornatosťou najmenej 19°NM, minimálny zostatok alkoholu je 9,5% a zaraďujeme ho kvalitovo k najnižšej priečke zo všetkých prívlastkových vín.

PRÍVLASTOK: NESKORÝ ZBER

Kvalitou overené, bežne dostupné a najmä obľúbené víno, ktoré sa vyrába z hrozna s cukornatosťou najmenej 21°NM a má zostatkový alkohol minimálne 9,5%.

PRÍVLASTOK: VÝBER Z HROZNA

Už názov výber naznačuje, že v hodnotení kvality stúpame opäť vyššie. Takto označené víno sa vyrába len z vybraných strapcov hrozna, ktoré majú cukornatosť najmenej 23°NM a zostatkový alkohol je na hranici 9,5%.

PRÍVLASTOK: BOBUĽOVÝ VÝBER

Po vybraných strapcoch prichádzajú na rad prezreté strapce hrozna, z ktorých navyše odstránime všetky nežiaduce bobule. Bobuľové výbery predurčujú už vysokokvalitné a výnimočné vína vyrobené z hrozna s cukornatosťou najmenej 26°NM a zostatkový alkohol je minimálne 8%.

PRÍVLASTOK: HROZIENKOVÝ VÝBER

Vysoká cukornatosť 28°NM a zostatkový alkohol najmenej 8% sú predzvesťou ešte kvalitnejšieho výberového vína, na ktoré sa používajú len ručne vybrané bobule hrozna.

PRÍVLASTOK: CIBÉBOVÝ VÝBER (BOTRYTICKÝ)

Pleseň ako nepriateľ vinára? Nie v prípade, ak sa chystá vyrobiť toto víno. Ak najkvalitnejšie prezreté bobule nainfikuje ušľachtilou plesňou, vzniká Botrytický výber (podľa názvu plesne). Výnimočné víno, vyrobené z hrozna s cukornatosťou najmenej 28°NM so zostatkovým alkoholom minimálne 8%.

PRÍVLASTOK: ĽADOVÉ VÍNO

Ak sa akostné víno vyrába z hrozna zbieraného pri teplote najmenej – 7°C a lisuje sa ešte zamrznuté, vzniká skutočný skvost. Ľadové víno, obľúbené najmä u žien, vyrábajú majstri vinári z hrozna, ktoré má cukornatosť 27°NM a zostatkový alkohol vína je najmenej 8%.

PRÍVLASTOK: SLAMOVÉ VÍNO

Opäť špecialitka, ktorá sa vyrába z vybraného vyzretého hrozna. Slamové preto, lebo sú strapce hrozna s cukornatosťou minimálne 27°NM, určené na výrobu, sušené minimálne 3 mesiace na slame. Vzniká tak unikát s obsahom alkoholu najmenej 8%.

Ak už teda v blízkej budúcnosti siahnete po akostnom víne, bude vám viac než jasné, že držíte v rukách kvalitný mok.

Vyberáte víno na špeciálnu príležitosť? V tom prípade veríme, že sa vďaka aj našim vysvetlivkám v tomto článku ľahšie zorientujete v širokom sortimente.

Ak ste však stále bezradní, neobíďte náš článok Aké víno vybrať, keď…Tipy na víno pre každú príležitosť alebo vám v Regiowine radi s výberom pomôžeme.

Využite iba teraz zľavový kupón

Pri nákupe nad 25€ získate iba teraz ceľkovú zľavu 5% na celý nákup. Kupón je platný do nedele 23.2.2020.

 privl2020 

Chardonnay, 2018, Suché

10.10
Víno má svetložltú farbu a bohatú, extratívnu chuť s tónmi tropického ovocia, ananásu, manga a žltého melónu. Vôňa je elegantná a dlhotrvajúca.
Zobraziť všetky recepty Doporučujeme k jedlám: Hydina, Morské plody, Sladkovodné ryby, Teľacie mäso, Zrelé a ťažké syry [ zobraziť recepty ]
zobraziť profil Vyrobené vo vinárstve: Promitor Vinorum, Galanta [ zobraziť profil ]
 

Darčekový poukaz v hodnote 20€

20.00
Darčekový poukaz v hodnote 20€ vhodný na nákup vín a produktov z našej ponuky. Obdarujte svojich blízkych darčekovým poukazom a oni budú mať 30 dní na uplatnenie nákupu tovaru vo výške zakúpeného poukazu. Jedinečný darček pre manžela / manželku, otca či mamu, brata či sestru, priateľa či priateľku. POZOR!!! Platí 30 dní od zakúpenia

Drevená kazeta na 1 fľašu vína, otvorená s čelom

5.46
Darčeková drevenná kazeta pre 1 fľašu s čelom. Na čelo a ostatné plochy kazety je možné gravírovať logo spoločnosti, prípadne meno s blahoželaním. Vyrobená zo svetlej preglejky. Vnútro kazety je vyplnené drevennou slamou. Vnútorný rozmer kazety: 8 x 8 x 36 cm. Cena kazety neobsahuje fľašu vína. Víno si môžete zakúpiť samostatne v našej ponuke.

Doplnkové služby k produktu:

Vlastná etiketa

Vlastná etiketa
Navrhnite si vlastnú etiketu na víno. Je to jednoduché. Stačí si len vybrať.
[ chcem vlastnú etiketu ]

Gravírovanie

Gravírovanie
Ponúkame možnosť gravírovať logo firmy alebo meno a dátum, alebo akýkoľvek iný motív.
[ chcem gravírovanie ]

Ponuka našich vín

Ponuka našich vín
Vyberte si víno z našej ponuky. Široká ponuka vín priamo od vinárov iba u nás.
[ chcem vybrať víno ]

Kovový stojan na víno Reťaz

8.45
Nápaditý a ručne vyrobený dizajnový stojan pre vínovú fľašu s objemom 0,75L s motívom. Originálny darček pre oslávenca, ktorý určite prekvapí aj hostí. Každý kus je originál. Lakovaná povrchová úprava v striebornej farbe. Cena stojanu neobsahuje fľašu vína. Víno si môžete zakúpiť samostatne v našej ponuke.

Doplnkové služby k produktu:

Vlastná etiketa

Vlastná etiketa
Navrhnite si vlastnú etiketu na víno. Je to jednoduché. Stačí si len vybrať.
[ chcem vlastnú etiketu ]

Gravírovanie

Gravírovanie
Ponúkame možnosť gravírovať logo firmy alebo meno a dátum, alebo akýkoľvek iný motív.
[ chcem gravírovanie ]

Ponuka našich vín

Ponuka našich vín
Vyberte si víno z našej ponuky. Široká ponuka vín priamo od vinárov iba u nás.
[ chcem vybrať víno ]